Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes204
mod_vvisit_counterVčeraj325
mod_vvisit_counterTa teden855
mod_vvisit_counterTa mesec4216
mod_vvisit_counterVsi1102711

Prisotni na spletu

Prisotni 235 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 6846993
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Občinsko priznanje

15Občina Cerklje na Gorenjskem obeležuje svoj praznik 23. septembra, na dan, ko je umrl dramski umetnik Ignacij Borštnik, ustanovitelj sodobnega slovenskega gledališča in prvi slovenski poklicni igralec.

Po njem se imenuje najbolj prestižna nagrada za igralske dosežke in po njem se imenuje kulturni hram, v katerem je bila osrednja občinska proslava. Občinski praznik je praznik vseh občanov, tokrat pa je bil tudi praznik za naše društvo, še posebno pa za Martina Dobnikarja, ki je prejel priznanje matične občine za izjemno delo na socialnem in invalidskem področju. Ob prejemu zasluženega priznanja je bila podana sledeča obrazložitev:

»Martin Dobnikar je dolgoletni član predlagatelja, Medobčinskega društva gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj, in neprestano vpet v aktivno dogajanje tako v domačem okolju kot tudi na lokalni in državni ravni. Sluh je zaradi bolezni izgubil v zgodnjih otroških letih in po nekaj letih rednega šolanja pozneje obiskoval Zavod za gluho mladino v Ljubljani. Po končanem šolanju se je zaposlil v kranjski Planiki, kjer je kot vesten in priden delavec dočakal upokojenski staž. Iz osebnih grenkih in žalostnih izkušenj je vedel, kaj pomeni gluhota kot nevidna invalidnost, in komunikacijska ovira, zato je preko društva in zveze neumorno ozaveščal javnost, hkrati pa tudi aktivno deloval v številnih organih, ki so spreminjali zakonodajo in invalidsko politiko na vseh ravneh družbe. Kot predstavnik Slovenije je sodeloval tudi na številnih mednarodnih kongresih v organizaciji svetovne in evropske zveze gluhih in mnoge primere dobre prakse iz tujine vnašal v slovenski prostor Sveta tišine. V tistih časih so bile invalidske pravice povsem drug pojem kot danes, še zlasti za gluhe so bili to res kruti in težki časi, saj je bil slovenski znakovni jezik prepovedan in ga v šoli niso smeli uporabljati, otrokom so tudi zavezovali roke na hrbtu, da si niso mogli pomagati s kretnjami. Slovenski znakovni jezik je bil šele l. 2002 v državi Sloveniji uradno priznan in uzakonjen kot ustavna pravica gluhih ljudi – in med najbolj zaslužnimi v tej težki in dolgotrajni bitki prepričevanja je bil tudi Martin Dobnikar, skupaj s predstavniki društva in dolgoletno sekretarko ga. Zlato Crljenko, ki je pred leti za svoj prispevek v tej dolgotrajni bitki prejela priznanje Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS. V gorenjsko društvo se je včlanil pred skorajda pol stoletja, ko so bili prostori društva v starem mestnem jedru sila neprimerni, in tudi tu je s somišljeniki bil vztrajno bitko prepričevanja oblasti o potrebnosti primernih prostorov. Danes ima društvo lastno hišo s primernimi prostori za izvajanje vseh psihosocialnih programov, za razvoj lastne kulture in tudi za športne dejavnosti – uporabniki lahko povsem upravičeno rečejo, da prihajajo v svoj drugi dom, ker se tako tudi dejansko počutijo, in del zaslug za to ima zagotovo tudi Martin Dobnikar. Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih za Gorenjsko AURIS Kranj je dandanes med najuspešnejšimi slovenskimi društvi, in s statusom delovanja v javnem interesu pomaga vsem osebam z okvaro sluha, ne glede na članstvo. Po zadnjih raziskavah ima cca. 10 % populacije težave s sluhom, še posebej zaskrbljujoč pa je podatek, da je pri starejši populaciji nad 60 let že skoraj 50 % oseb ki se soočajo z izgubo sluha in potrebujejo pomoč in svetovanje, kako to težavo s skupnimi močmi čim hitreje in čim manj stresno prebroditi, kljub vsemu pa je ta mukotrpna pot še vedno dolgotrajen proces, ki zahteva potrpljenje, razumevanje in strpnost vseh bližnjih življenjskih sopotnikov, sorodnikov, sodelavcev, prijateljev in znancev.
Delovanje Martina Dobnikarja v številnih delovnih organih seveda ni ostalo neopaženo v vseh 13 društvih gluhih in naglušnih v Sloveniji in Zvezi društev, spletla so se mnoga znanstva in prijateljstva med številnimi osebami z okvaro sluha; zaradi dolgoletnega in plodnega delovanja Martina praktično vsi poznajo, kar seveda pripomore tako k prepoznavnosti matičnega društva kot tudi njegove matične občine Cerklje na Gorenjskem.
Martin Dobnikar je tudi v domačem kraju zelo priljubljena oseba, član mnogih ljubiteljskih društev in njegov dom je velikokrat stičišče gluhih in naglušnih občanov domače občine, pa tudi gluhih in naglušnih oseb z Gorenjske ali pa iz vse Slovenije. Martin si velikokrat vzame čas in na domu obiskuje starejše gluhe občane, ki se soočajo še z bolezenskimi in starostnimi težavami, ter jih informira o dogajanjih iz Sveta tišine in o vseh dogodkih društvenega delovanja. Bil je tudi pobudnik društvenih obiskov v Osnovni šoli Simona Jenka in v vrtcu, kjer so ozaveščali najmlajše in njihove učitelje o naši nevidni invalidnosti in kako naj poteka najosnovnejša komunikacija z gluhimi in naglušnimi.
Življenjska zgodba Martina Dobnikarja je med invalidno populacijo z okvaro sluha pustila izjemen pečat, zato menimo, da bo občinsko priznanje prava nagrada za njegovo angažiranost in plodno delovanje na socialnem in invalidskem področju in prava motivacijska spodbuda številnim osebam z okvaro sluha v Sloveniji, da je kljub težki invalidnosti in komunikacijskim oviram možno plodno in koristno delovati v družbenem okolju v splošno korist in dobrobit vseh občank in občanov.«

Po prebrani obrazložitvi je sledil gromozanski aplavz vseh navzočih v dvorani; ganjeni, srečni in ponosni smo bili vsi iz našega društva. Celotna prireditev je bila prežeta s tako pristno medčloveško spoštljivostjo in pozitivno energijo, da smo bili več kot navdušeni, predvsem pa počaščeni, da smo lahko del te lepe zgodbe. Hvala vsem sodelujočim, še zlasti velja zahvala županu Francu Čebulju za prijaznost in razumevanje pri realizaciji proslave, naša sekretarka Zlata Crljenko je celotno prireditev pretolmačila v slovenski znakovni jezik, da je bila razumljiva nagrajencu in vsem našim članom. Tudi slavnostni govornik Tone Partljič je navdušil s spontanim in sila pomenljivim govorom, predvsem pa z zaključno mislijo, da smo na svetu zato, da si pomagamo, in ne, da si nagajamo. Misel, ki bi morala biti vsem nam glavni moto pri delovanju v našem Svetu tišine.
Misel, ki je tudi moto našega društvenega delovanja, in misel, ki je Martina Dobnikarja pripeljala do zasluženega priznanja.

Boris Horvat Tihi

12345678910111213

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

Januar 2019
N P T S Č P S
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow