Redno mesečno predavanje – potopisno predavanje – obisk Malezije in Indonezije
Prvo redno mesečno predavanje je bilo v znamenju potovanja po Maleziji, Indoneziji in okolici. Naš že dokaj dobro poznani predavatelj g. Zoran Furman je svetovni popotnik. Tokrat smo ga povabili, da nas je prek diapozitivov popeljal na popotovanje po otoku Borneo. Potovanje začnemo v malezijski prestolnici Kuala Lumpur, kjer si ogledamo malezijski ponos Petronas twin towers.
V tej visoki stavbi so trgovine, v katerih si ljudje nižjih slojev težko kaj privoščijo. Za turiste, ki so željni ogleda, se na vstop v stavbo in ogled te čaka zelo dolgo. Pot nadaljujemo na otok Borneo do mesta Kuching, tam si ogledamo razne rastline in živali. Naslednja postaja je bilo mesto Kabit, kjer obiščemo ljudstvo Iban. Ne dolgo nazaj so bili v tem plemenu ljudožerci, to se vidi po obešenih človških lobanjah, ki turistom dajejo mešane, nekoliko grozljive občutke. V plemenu se položaj človeka kaže po tetovažah – več tetovaž imajo, višji je njihov položaj. Njihov poglavar jo ima po celem vratu, tam pa zato, ker je najbolj boleče. Tiste tetovaže so prave in predstavljajo ljudi.
Predavanje se nadaljuje z obiskom velikih podzemnih jam, ki so v parku Gunung Mulu. Tam prebivajo ogromni netopirji, pot nas popelje še do zanimivih skal, imenovanih pinnacles. S pomočjo diapozitivov in žive besede predavatelja ter prečudovitih fotografij se odpravimo še v Brunej, kjer si ogledamo orangutane, ki so kot vojaki in čuvaji tamkajšnega mesta. Vidimo so tudi druge eksotične živali. Pot smo končali v mestu Banjarmasin, kjer smo si ogledali plavajočo tržnico. Tam domačini prodajajo raznovrstno domačo hrano in še mnogo drugih stvari.
Kot pravi predavatelj, je hrana v tem delu sveta raznolika, zdrava in zelo dobrega okusa. Predeli, po katerih smo potovali prek diapozitivov, so večinoma siromašni, nimajo urejenih osnovnih higienskih pogojev, v okolici bivalnih prostorov leži veliko lesa in odpadnih predmetov ..., a ljudje so nadvse srečni, ni hitrega tempa življenja kot pri nas.
G. Furman je prinesel na predavanje tudi nekaj tamkajšnih pokrival, ki imajo lahko več vlog. Veliki klobuki služijo kot senčnik v vročih dneh, druga možnost je kot zaščita sadja in zelenjave pred soncem. Predavanja so pri nas vedno zanimiva, poučna. Vedno pa rada vidim, da nas obišče g. Furman in nas prek diapozitivov in veselega pripovedovanja popelje daleč po svetu.
Mirsada Ibradžič
← Redno mesečno predavanje na temo zdravstva – 7. 5. 2012 | Redno mesečno predavanje – Klasična terapevtska masaža, 6. februar 2012 → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|