Padci
Padec je nepričakovan nenaden dogodek, ob katerem se nekdo neprostovoljno znajde na tleh.
Lahko gre za padec oziroma zdrs s postelje, stola ali pod tušem. Pri tem je prizadeta osebna raven z izgubo zdravja, podaljšano hospitalizacijo, zmanjšanjem fizične sposobnosti zaradi strahu pred ponovnim padcem, izguba samozaupanja ter poslabšanje kakovosti življenja. Padci so lahko tudi prikriti, saj je zlasti paciente strah negativnih opazk glede nerodnosti, starosti in šibkosti. Čeprav starejši ljudje pogosto padejo, to ni normalen del starosti. Kar tretjina ljudi, starejših od 65 let, pade vsaj enkrat na leto. Pogostost padcev pa še narašča s staranjem. Pri starostnikih prav tako pešajo funkcije čutil, zmanjša se mišična masa, poslabša se ravnotežje, pri hoji porabijo več kisika, hoja je počasnejša, poveča se reakcijski čas, zmanjša se sposobnost koordinacije telesa v prostoru in poviša se krvni pritisk, kar vodi v pogostejše padanje. Na frekvenco padcev vpliva tudi okolje, v katerem se gibljejo.
NOTRANJI DEJAVNIKI TVEGANJA:
- kajenje;
- povišana telesna teža (manjša dejavnost in okornost pri gibanju);
- alkohol – pri starejših je koncentracija alkohola v krvi višja kot pri mladih pri enaki količini popitega, zato hitreje izgubijo ravnotežja;
- strah pred padci (izogibanje dnevnim dejavnostim, zmanjšana socializacija, slabša dinamika drže), ženske padajo pogosteje:
- kronične bolezni, majhna telesna teža;
- jemanje več zdravil naenkrat (stranski učinki).
Dobra kondicija je učinkovita obramba
V stanovanjih, hišah lahko hitro padete. Ob slabši gibljivosti morate biti previdni že pri vsak dan uporabljenih predmetih, ki vam prej niso predstavljali težav. Lahko poenostavite opremo (odstranitev vseh odvečnih kosov pohištva in s tem pridobitev večjega prostora za gibanje), namestite držala, kjer je to potrebno (kabine za tuš, kadi, ob straniščnih školjkah), odstranite nepritrjene samostoječe preproge in tekače), organizirate predmete (preglednost in lahek dostop do pripomočkov, brez uporabe pručk. lestev, predvsem pri starostniku, ki se hitro ujezi, ali pri osebi, ki slabo vidi; za vsako dejavnost naj bodo pripomočki na enem mestu). Pospraviti je treba tudi predmete, ki so le redko uporabljeni, priporočljivo je uporabljati tehnične pripomočke in adaptirati stanovanje (razširitev vrat zaradi invalidskega vozička/hojice, kopalno kad zamenjati s kabino za tuš – v sklopu z nedrsečo podlogo in/ali stolčkom, odstraniti pragove pri vratih, stopnice nadomestiti s klančinami). Najpomembnejša pa je razsvetljava predvsem zunanjih poti in vhodov. Oblačila morajo biti primerno dolga, da se ne spotikate ob njih. Obutev pa mora biti prave velikosti in z nedrsečim podplatom (tako čevlji kot copati).
Anja Košir
← Predavanje o čistilih | Predavanje SVIT → |
---|
< Prejšnja | Naslednja > |
---|