Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes51
mod_vvisit_counterVčeraj282
mod_vvisit_counterTa teden1238
mod_vvisit_counterTa mesec3420
mod_vvisit_counterVsi1088834

Prisotni na spletu

Prisotni 1898 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 6644417
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Varčevalni ukrepi

 

IMG 6763Varčevalni in ukrepi sta v teh kriznih časih zagotovo najbolj pogosto zapisani in obravnavani besedi, ki se dotakneta slehernega od nas. Tudi v našem društvu se posledicam krize in varčevalnim ukrepom ne moremo izogniti, zato pozorno spremljamo aktualni položaj na državni in lokalni ravni ter se dobesedno vsakodnevno in celodnevno trudimo reševati nastale težave pri delovanju društva.

Zaradi pomanjkanja sredstev smo takoj po novem letu zmanjšali osebne dohodke zaposlenih in zaradi zmanjšanja sredstev za izvajanje javnih del dvema zaposlenima nismo mogli podaljšati pogodb o zaposlitvi ter smo ju žal morali napotiti na zavod za zaposlovanje. Po spletu številnih razgovorov in srečnih okoliščin smo na podlagi zglednega sodelovanja z zavodom za zaposlovanje Kranj in občino Tržič uspeli eno osebo vnovič vključiti v javna dela, kar ji omogoča vključenost v družbeno okolje in socialno varnost. Še najbolj pomembno pri taki težki invalidnosti, kot je gluhota, pa je, da takšna vključenost pomeni tudi pozitiven vpliv na zdravstveni in socialni status gluhega. Tudi pri vzdrževanju društvenih prostorov oziroma naše hiše in okolice se ne moremo izogniti varčevalnim ukrepom in tudi tu se močno pozna zmanjševanje sredstev za investicije s strani našega glavnega financerja, fundacije FIHO. K sreči smo uspešno rešili nepredvidene težave s centralnim ogrevanjem, a se na žalost že pojavljajo nove – glede popolnoma dotrajanih ograje in fasade. Že tako ali tako se iz dneva v dan soočamo z zmanjševanjem sredstev iz občinskih proračunov, kjer lahko spet omenimo občino Bohinj in 25 evrov, ki so nam jih lani dodelili za delovanje programov. Zaradi zmanjševanja sredstev smo prisiljeni temeljito pretehtati in premisliti o vsakem strošku, ki bremeni proračun društva, ter se odpovedati marsikateremu potovanju, ki ni nujno potrebno. Zaradi zasedenosti in nujnih službenih obveznosti se s sekretarko društva nisva mogla udeležiti uvodnega dneva seminarja v Fiesi, ki ga je organizirala ZDGNS in ki tudi predstavlja določen strošek za društvo in še zlasti za proračun ZDGNS. Varčevalni ukrepi sta bili pogosto omenjeni besedi tudi na skupščini našega društva, kjer smo predstavili minulo delo ter si zastavili cilje in smernice za naprej. Na skupščini društva sta nas obiskala tudi predsednica ZDGNS Frida Planinc in sekretar Matjaž Juhart, ki sta pohvalila naše dosedanje delo in vložen trud pri reševanju težav, s katerimi se zaradi krizne situacije v državi sooča naše društvo. Krizna situacija in številni varčevalni ukrepi zahtevajo tudi temeljit premislek pri porabi sredstev oziroma pri razdelitvi sredstev, ki jih ZDGNS pridobi od financerjev in države. Predvsem pa se pričakujeta transparentnost poslovanja in gospodarno ravnanje. Uporabniki upravičeno pričakujemo racionalno porabo oziroma upravičeno lahko zahtevamo, da čimveč sredstev koristi našim potrebam. Tudi na skupščini ZDGNS je bilo veliko govora o varčevalnih ukrepih – s strani vodstva in strokovne službe zveze je bilo večkrat poudarjeno, da se sredstva na zvezi racionalno uporabljajo in da delujejo varčevalno. A eno so besede, nekaj drugega pa dejanja. Tudi v državi smo velikokrat priča situacijam, ko nam oblastniške garniture govorijo, da je treba varčevati, a žal to varčevanje vse prevečkrat doleti le majhnega človeka, medtem ko si oblast še vedno rada privošči nove avtomobile, razkošje in draga potovanja. Časi se korenito spreminjajo in tisto, kar je bilo pred leti prioriteta, danes ni več – in tudi pri delovanju zveze se bo treba temeljito pogovoriti, kaj so naše prioritete. Ali so to društva, ki v praksi na terenu še največ pomagajo našim uporabnikom, ali je prioriteta delovanje zveze, ki porabi cca. 65 odstotkov pridobljenih sredstev? Ali so prioriteta naši brezposelni uporabniki ali zaposleni na ZDGNS ter številni pogodbeni partnerji, ki imajo bolj malo stika z našimi uporabniki? Ali sta prioriteti izvajanje programov in iskanje zaposlitev za naše gluhe in naglušne uporabnike ali je bolj pomembna udeležba na evropskih in svetovnih skupščinah? Ali so prioriteta gluhi in naglušni športniki v društvu ali so bolj pomembna lepotna tekmovanja? Ali je prioriteta nov avtomobil za zvezo ali bi prevozno sredstvo bolj potrebovali za izvajanje programa družabništva in pomoči na domu naših osamljenih, predvsem starejših uporabnikov? Medtem ko članice in člani našega društva na prostovoljni čistilni akciji dobesedno po kolenih pobiramo smeti v matični občini v zahvalo za sofinanciranje javnih del v višini cca. 100 evrov na mesec, si naša zveza privošči udeležbo na evropski skupščini v vrednosti cca. 16.000 evrov. Vsak si lahko sam izračuna, koliko sofinanciranj javnih del bi bilo s to vsoto možno realizirati. Pa še kakšen podoben strošek bi se našel, ki bi ga lahko namenili v korist naših uporabnikov. Ob tem bi se lahko vprašali tudi, koliko kakšen dogodek pripomore k prepoznavnosti in razumevanju gluhote ali naglušnosti v domačem okolju. In koliko kopalnih kart v Moravskih Toplicah (ki so bile začetek leta ukinjene z obrazložitvijo, da ni sredstev) bi lahko kupili? Kot predstavnik invalidov v skupščini Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije s strahom spremljam napovedi varčevalnih ukrepov, ki bodo drastično vplivali na zdravje in zdravljenje vseh nas, marsikaj, kar je bilo do zdaj brezplačno, ne bo več, še zlasti se bodo varčevalni ukrepi dotaknili življenja invalidov, saj bodo omejili dostopnost tehničnih pripomočkov, kar bo še toliko bolj otežilo življenje invalidske populacije – in tudi zato bi pričakovali malce več posluha za težave naših uporabnikov. Varčevalni ukrepi nam zaznamujejo življenje na vsakem koraku in zategovanje pasu postaja način življenja. Z veliko več razumevanja bi se s tem soočali tudi v našem društvu, če bi prevladoval občutek, da so bremena krize enakomerno porazdeljena med vse uporabnike z okvaro sluha, med vsa društva in zvezo. Pravzaprav bi bilo še najbolj pošteno, če bi naši uporabniki še najmanj občutili vse te varčevalne ukrepe. Pa žal temu ni tako, uporabniki in društva smo že globoko v krizi, kar občutimo vsak dan, medtem pa na naši zvezi izvajajo varčevalne ukrepe z nakupom novega avtomobila, razkošnimi seminarji, lepotnimi tekmovanji in dragimi potovanji.

Boris Horvat Tihi

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

November 2018
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow