Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes52
mod_vvisit_counterVčeraj282
mod_vvisit_counterTa teden1239
mod_vvisit_counterTa mesec3421
mod_vvisit_counterVsi1088835

Prisotni na spletu

Prisotni 1848 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 6644495
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Predsednik piše

Boris Horvat TihiMednarodni dan gluhih je zagotovo osrednji dogodek, okrog katerega se v jesenskem času sučejo številne pomembne dejavnosti na lokalni in nacionalni ravni. Tudi v našem društvu temu prazniku vsako leto posvečamo še posebno pozornost in v njegovo počastitev organiziramo vrsto prireditev, s katerimi poizkušamo opozoriti javnost in politiko na našo invalidnost in pomembnost delovanja društev in zveze. Tokratni osrednji kulturni dogodek na Gorenjskem je bil na Bledu, kjer smo na sam slavnostni datum 19. septembra v sodelovanju z občino Bled in Zvezo društev gluhih in naglušnih Slovenije (ZDGNS) pripravili slavnostno odprtje razstave gluhih in naglušnih slikarjev iz vse Slovenije. Ob tem moram zapisati iskreno zahvalo županu, g. Janezu Fajfarju, in Zvezi društev gluhih in naglušnih Slovenije za pomoč in sodelovanje pri realizaciji kulturno-umetniškega dogodka. S takšnimi prireditvami želimo nadaljevati tudi v prihodnje, predvsem z željo dobrega sodelovanja z vsemi gorenjskimi občinami.

Na isti dan sta bili v naši matični občini Kranj v sodelovanju Urbanističnega inštituta Republike Slovenije in Mestne občine Kranj organizirani delavnica in okrogla miza na temo dostopnosti kulturne dediščine in njenih vsebin za vse, tudi za invalide. V sklopu evropskega tedna mobilnosti se v realizaciji projekta CLEAR še posebno pozornost posveča opozarjanju na gibalne in senzorne ovire, čemur je bila posvečena okrogla miza v kranjski glavni knjižnici, na kateri so sodelovali predstavniki lokalnih oblasti in predstavniki invalidov. Na dopoldanski delavnici sta naše društvo predstavljali Petra Čanak in Urša Cimpršek ter predstavili tudi življenjsko pomemben projekt pri izobraževanju in integraciji naših mladih gluhih in naglušnih uporabnikov, ki se izvaja v sodelovanju z RACIO, d. o. o., Celje in URI Ljubljana z naslovom Prehod mladih s posebnimi potrebami iz šole na trg dela. Kot dejavni udeleženki na glavnem odru sta sodelovali tudi dolgoletna sekretarka našega društva Zlata Crljenko in Darja Pajk, ki sta zelo nazorno opozorili na številne ovire, s katerimi se srečujejo gluhi in naglušni uporabniki. Kljub sprejetemu zakonu o vgradnji indukcijske zanke v novo zgrajene ali obnovljene kulturne ustanove se žal to v praksi ne izvaja, prav tako se gluhi še vedno soočajo z neupoštevanjem svojih pravic, zato se tudi ne udeležujejo kulturno-umetniških dogodkov, saj jim vsebine brez prisotnosti tolmača ostajajo nerazumljive. Tako našim uporabnikom ostajajo le kulturni dogodki v organizaciji našega društva, kjer se še zlasti trudimo, da so vsebine razumljive vsem našim gluhim, naglušnim in gluho-slepim uporabnikom. Na okrogli mizi je bila podana tudi želja, da bi se invalide že v projektni fazi povprašalo o njihovih potrebah in ne šele po končani gradnji. Ena od ustreznih rešitev bi bila tudi morebitna ustanovitev invalidskega občinskega sveta, kjer bi se predhodno obravnavale želje in potrebe invalidske skupnosti. Le dva dneva pozneje, v soboto, 21. septembra, smo se gluhi, naglušni in gluho-slepi iz vse Slovenije v počastitev Mednarodnega dneva gluhih zbrali v Novi Gorici, kjer je Društvo gluhih in naglušnih Severne Primorske praznovalo 60. obletnico delovanja in organiziralo osrednjo prireditev. Na slavnostni akademiji je spregovorila tudi predsednica Vlade Republike Slovenije, mag. Alenka Bratušek, in nam obljubila vso pomoč in podporo pri reševanju našega diskriminatornega položaja, predvsem pa končno izvajanje Zakona o izenačevanju možnosti invalidov, ki je še vedno le črka na papirju. Nastopajoči so pripravili resnično lepo prireditev, vredno ogleda, z nedvoumnim sporočilom, v kako neenakopravnem položaju smo gluhi in naglušni v sodobnem času skozi vsa življenjska obdobja. Iskreno si želimo, da bi njihovo sporočilo obrodilo sadove v najkrajšem možnem času, tudi s pomočjo poštene socialne politike s strani države, o čemer je bilo veliko govora na predstavitvi socialne zbornice v državnem zboru, kjer smo bili prisotni tudi predstavniki društva in kjer je sekretar ZDGNS Matjaž Juhart spregovoril o pomanjkanju moralno-etičnih vrednot tako posameznika kot družbe, kar je po njegovih besedah eden od razlogov za nastanek kriznega obdobja v državi.

Da je vzdušje v našem društvu ob tako pomembnem prazniku še zlasti praznično, so poskrbeli tudi naši športniki, saj so moški na državnem prvenstvu v Kranju osvojili 1. mesto, njihov uspeh pa je dopolnila še ženska ekipa z osvojitvijo 3. mesta. Bravo, fantje in dekleta.

V tokratnem uvodniku sem omenil le nekaj najpomembnejših dogodkov, kaj več o drugih društvenih dogodkih si lahko preberete na straneh časopisa. Marsikatera misel, ki jo premlevamo na rednih kolegijskih srečanjih ali pa kar tako na različnih dogodkih, pa ne bo zapisana, ker so to večinoma le naše pobožne želje, vsekakor pa intenzivno iščemo rešitve tako za prihodnost društva kot tudi za boljši in lepši jutri naših uporabnikov. Vsakodnevno se soočamo z vedno večjo brezposelnostjo, žal tudi med invalidi, in v realizaciji socialnega podjetništva vidimo možne rešitve. Seveda ob tem računamo na konkretno pomoč države in lokalne skupnosti, prav tako pa tudi naše krovne organizacije. Na žalost je tudi na tem področju vedno večja nelojalna konkurenca, ki največkrat tudi pridobiva sredstva na razpisih, a v praksi imajo bolj malo konkretnega opravka z invalidi in rizičnimi skupinami. Ob tem moramo na žalost omeniti vseslovenski pojav, ki se imenuje revščina, s katero se v vedno večji meri spopadajo naši uporabniki in tudi tej težavi posvečamo posebno skrb in pozornost, žal z zelo omejenimi materialnimi možnostmi za reševanje.

Prav tako nas upravičeno vedno bolj skrbi kronično zmanjševanje sredstev in nazadovanje na lestvici prejemnikov sredstev FIHO, ki so življenjskega pomena za obstoj in razvoj društva. Če smo bili pred leti na državni ravni trdno na drugem mestu, smo zdaj že zdrsnili na četrto in kljub vprašanjem in prošnjam po obrazložitvah nismo bili deležni nobenega konkretnega odgovora, zakaj dobivamo vedno manj sredstev. Naložbe se že nekaj časa skorajda ne izvajajo in tudi letos so zamrznjene, zmanjšujejo se sredstva za delovanje in programe, zmanjšujejo se sredstva iz lokalnih skupnosti in resnično bodo potrebne korenite spremembe tako na lokalni kot tudi državni ravni.

Kaj več o tem pa kdaj drugič.

Boris Horvat Tihi

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

November 2018
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow