Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes114
mod_vvisit_counterVčeraj223
mod_vvisit_counterTa teden114
mod_vvisit_counterTa mesec3639
mod_vvisit_counterVsi1095773

Prisotni na spletu

Prisotni 249 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 6714005
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Predsednik piše

BorisTežave celotne invalidske in s tem tudi naše populacije z okvaro sluha so v naši državi trenutno bolj drugorazredna tema, vse dejavnosti laične, politične in strokovne javnosti so v teh dneh usmerjene v volitve. Letos so za nami že evropske volitve in referendum o arhivih, pred nami pa so še predčasne parlamentarne in jeseni še lokalne volitve.

Ob tem se slehernemu od nas postavlja resno vprašanje, kateri naj bi bili najprimernejši kandidati za vodilne funkcije, ki bodo zagovarjali tudi naše interese, kajti politika, če hočemo ali pa ne, odločilno vpliva na našo življenjsko raven.

Po uradnih statistikah, ki potrjujejo, da ima v Sloveniji približno 10 % populacije takšno ali drugačno okvaro sluha, lahko zapišemo, da področje našega delovanja na Gorenjskem zajema skoraj 30.000 potencialnih uporabnikov v vseh občinah, kar še kako opravičuje pomembnost našega društva s statusom delovanja v javnem interesu, kar nas zavezuje, da pomagamo vsem osebam z okvaro sluha, ne glede na to ali so včlanjeni v naše društvo. Status v javnem interesu pomeni nadgradnjo državne skrbi, zato upravičeno pričakujemo od lokalne skupnosti in vseh občin, da nam v okviru svojih zmožnosti pomagajo pri našem delovanju. Po omenjenih statističnih podatkih je v Sloveniji približno 200.000 oseb vseh generacij, ki se soočajo s težavami in okvarami sluha. Žal pa vse te številke oziroma 10 % volilnih upravičencev še vedno ostaja nezanimiva siva lisa za številne volilne kandidate, saj se le redki spomnijo, da imajo tudi osebe z okvaro sluha volilno pravico. In ko je že toliko govora o nizki volilni udeležbi, je prav gotovo eden od razlogov tudi nespoštovanje invalidnih volivcev. Pravzaprav sta to nespoštovanje in neprilagojenost predvolilnih dejavnosti osebam z okvaro sluha kršitev Mednarodne konvencije OZN o pravicah invalidov, ki jo je naša država leta 2008 podpisala med prvimi, in tudi kršitev Zakona o izenačevanju možnosti invalidov, ki ga je Državni zbor Republike Slovenije potrdil in sprejel leta 2010.

Kljub diskriminiranemu odnosu do naše nevidne invalidnosti z najmanj priznanimi pravicami sam zelo redno in resno v okviru svojih zmožnosti spremljam politične in vse pripadajoče družbene dejavnosti tako na lokalni, regionalni, državni kot tudi evropski ravni in nikakor mi ni vseeno, kdo me predstavlja, zato se volitev redno udeležujem in se jih bom tudi letos. Vedno je možno voliti boljšega od slabšega in se ne strinjam s tem, da so vsi isti – kot marsikdo rad reče. Neudeležba na volitvah je najslabša možna varianta, zato pojdite volit in si izberite najprimernejšega kandidata, za referendume so pa druga pravila – in tam ima tudi neudeležba svoj smisel in pomen.

In vse te letošnje predvolilne dejavnosti so spet še en dokaz več, kako močno diskriminirana populacija je kategorija ljudi z okvaro sluha in kako mačehovski je odnos države, ki pravzaprav ne naredi veliko in omenjeno problematiko rajši prepušča dobri volji odgovornih oseb in institucij. Predvolilna srečanja oziroma soočenja, ki se dogajajo v medijskem prostoru in jih večinoma predvajajo na TV-postajah, nam niso v celoti razumljiva, saj niso prevedena v slovenski znakovni jezik, niti niso opremljena s podnapisi, pa čeprav marsikatera evropska država dokazuje, da je to tehnično povsem izvedljivo. Kolikor sem sam seznanjen, na nacionalni televiziji resno razmišljajo o opremljenosti s sodobno tehnologijo, ki omogoča prevajanje govora v besedilo (speech to text), ni pa še znano, kdaj bo takšen način zaživel v praksi. 

Ne glede na to ali se volitev udeležimo ali ne, pa novoizvoljeni funkcionarji pomembno vplivajo na našo prihodnost na vseh področjih našega bivanja. Novoizvoljena oblast bo tudi pomemben dejavnik v prihodnosti naše populacije z okvaro sluha in tudi našega društva, zato nam ne sme biti vseeno, kdo bo zagovarjal naše interese tako na lokalni kot tudi državni ravni. Prihodnost našega delovanja je bila tudi tema dvodnevnega seminarja, ki je bil organiziran pod okriljem Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije. Kakšna bo naša prihodnost, je seveda še najbolj odvisno od stabilnosti financiranja in rednih prilivov, ki nam jih trenutno zagotavlja obstoječi sistem financiranja pod okriljem FIHA.

Kako naj bi to financiranje potekalo po predlaganih spremembah s strani aktualne oblasti, ostaja veliko vprašanje, predvsem pa poraja mnoge dvome, zato je tudi na tej ravni zelo pomembno, kdo je naš predstavnik in na kakšen način zagovarja programe na lokalni ravni.

Predvsem si od aktualnih in prihodnjih predstavnikov na vseh ravneh oblasti želimo razumevanja naših potreb in sodelovanja pri reševanju predvidljivih in nepredvidljivih problemov, ki so velikokrat tudi posledica naravnih nesreč, kar smo tudi sami izkusili pri vzdrževanju naše hiše. In tudi zato smo se nemudoma odzvali ob tragičnih poplavah v južnih, nekoč naših bratskih republikah. Zbrali smo nekaj najnujnejše pomoči, nekaj smo tudi dokupili in oddali našim sosedom v krajevni skupnosti, Kulturnemu društvu Sveti Sava, kjer so poskrbeli, da je naša humanitarna pomoč našla pot do njihovih rojakov. Seveda je to le skromen delček pomoči ob vsej tragiki, ki so jo ob poplavah doživljali ljudje od najmlajših do najstarejših, vseeno pa srčno upamo, da je bilo takšnih delčkov res veliko in da so vsaj malo pripomogli k stabilizaciji razmer. Iskreno HVALA vsem, ki so nam v okviru svojih zmožnosti pomagali pri realizaciji naše humanitarne akcije.

V imenu uredniškega odbora, strokovne službe in vodstva društva želimo vsem bralcem in sodelavcem prijetno preživljanje poletnih dni, naj vam politika, volitve, aktualne gospodarske razmere in morebitno slabo vreme ne pokvarijo dopustniškega razpoloženja, uživajte v družbi svojih najbližjih, kjerkoli že boste in imejte se lepo.

Boris Horvat Tihi

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

December 2018
N P T S Č P S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow