Dohodnina1Najlepše se zahvaljujemo vsem, ki ste nam v letu 2017 podarili 0,5 % dohodnine.

 

Stičišče Prehod

novo4

 

 

Logo

Glasilo društva

novo.gif  
Mala  
 PDF Marec/April 2018  

 

Novice društva

Projekti

Izvajamo

Glavni

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDanes56
mod_vvisit_counterVčeraj282
mod_vvisit_counterTa teden1243
mod_vvisit_counterTa mesec3425
mod_vvisit_counterVsi1088839

Prisotni na spletu

Prisotni 1652 gostov .

Statistika ogledov

Števec pogledov vsebine : 6644768
Sporočilo
 • Obvestilo o uporabi piškotkov

  Spletni portal uporablja piškotke za potrebe analize obiskov in za izmenjavo prispevkov.

Predsednik piše

BorisMednarodni dan gluhih je zagotovo najpomembnejši praznik za vse uporabnike z okvaro sluha, zato mu v društvu vsako leto posvečamo še posebno pozornost, in tako je bilo tudi letos. Že pred davnimi 55 leti je Svetovna organizacija gluhih (WFD – World Federation of the Deaf) v Rimu 19. september določila kot svetovni dan, ki opozarja na številne osebe z okvaro sluha in njihovo perečo problematiko, zato tudi mi sledimo dolgoletni tradiciji ozaveščanja javnosti.

Namen tega dneva je seznaniti javnost z nevidno invalidnostjo ter še posebej na neenakopraven položaj oseb z okvaro sluha. Do zdaj smo odmevne kulturne in druge spremljajoče dogodke večinoma pripravljali v sodelovanju z lokalnimi skupnostmi na Gorenjskem, tokrat pa je bil naš gostitelj najbolj brani časopis na območju našega delovanja, in sicer Gorenjski glas, ki ga na Gorenjskem prebira skorajda vsako gospodinjstvo. In tu moram zapisati še posebno zahvalo prijaznim dekletom z Gorenjskega glasa, še zlasti Suzana P. Kovačič in Dina Kavčič sta pomembno pripomogli k uspešni realizaciji in odmevnosti kulturnega dogodka. V njihovi poslovni stavbi z imenom Hiša kulture smo pripravili slavnostno odprtje slikarske razstave našega člana Marka Lukana s kulturnim programom v izvedbi naših članic Olge Kuzmich in Mirsade Ibradžič, ki sta resnično navdušili vse prisotne. Pozorno smo prisluhnili tudi strokovni oceni našega dolgoletnega člana in aktivnega udeleženca pri večini naših kulturnih dogodkov, prof. Janeza Štera, ki je pohvalil Markovo ustvarjalno napredovanje. Sam sem se iskreno zahvalil vsem sodelujočim, ki so pripomogli k uspešni realizaciji, in vsem, ki nam kakorkoli pomagajo na poti k lepši in bolj prijazni prihodnosti vseh oseb z okvaro sluha. Slavnostni govornik in otvoritelj razstave je bil predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Mladen Veršič, ki je v nagovoru omenil številna področja, na katerih država vse do danes še ni uredila enakopravnih možnosti za osebe z okvaro sluha. Ob tem bi se iskreno zahvalil tudi številnim obiskovalcem, tako našemu članstvu kot tudi mnogim predstavnikom lokalnih skupnosti, še zlasti nas je razveselil obisk župana občine Tržič mag. Boruta Sajovica, ki je pozorno spremljal celoten program, še posebno pa seveda nastope tržiških občank in občanov.
Pred odprtjem razstave je delegacijo našega društva na sprejem povabil tudi župan mestne občine Kranj Mohor Bogataj, kjer smo na kratko predstavili pomen delovanja društva in težave, s katerimi se soočajo naši uporabniki in vodstvo društva pri delovanju in izvajanju programov. Še zlasti pa smo se zahvalili za dolgoleten pomemben prispevek občine Kranj, kar je še dandanes eden glavnih temeljev uspešnega delovanja, in ob tem poudarili tudi vso prizadevnost mojega predhodnika in žal že pokojnega dolgoletnega predsednika društva g. Zdenka Tomca, ki je skupaj s sekretarko Zlato v dolgoletnem skupnem sodelovanju skupaj z aktivnim članstvom postavil pomembne temelje v razvoju in obstoju društva.

V sklopu številnih prireditev ob Mednarodnem dnevu gluhih 2014 smo pripravili še kar nekaj dogodkov, ki so širšo javnost seznanili z našo invalidnostjo, ki jo svetovna zdravstvena organizacija priznava kot drugo najtežjo invalidnost. V Škofji Loki smo v centru slepih in slabovidnih pripravili predavanje z naslovom Komunikacija z naglušnimi, oglušelimi in gluhimi osebami, ki sta ga izvedli sekretarka društva Zlata Crljenko in Darja Pajk, na katerem je bil še poseben poudarek na komunikaciji z našimi uporabniki. V poslovni stavbi NAMA, tik ob škofjeloški avtobusni postaji, pa smo odprli našo novo podružnico. V društvu namreč opažamo, da nekateri naši uporabniki vedno težje obiskujejo dejavnosti v društvenih prostorih, zato smo se po tehtnem premisleku odločili, da jim naše delovanje približamo, in Škofja Loka je še najbolj primerna za številne koristnike naših programov iz Sorške in Selške doline.

Slučajno je bil v teh res intenzivnih dnevih tudi sprejem delegacije pri varuhinji človekovih pravic RS Vlasti Nussdorfer, poleg predstavnikov Zveze sva se delovnega srečanja udeležila z Darjo Pajk in predstavila svoje poglede na diskriminacijo, ki jo osebe z okvaro sluha doživljamo s strani javne televizijske hiše. Kakšne konkretne rezultate bodo prinesli razgovori, bo pokazal čas.

Za nami je res pestro ter delovno septembrsko obdobje s številnimi dogodki, zagotovo je vsak izmed njih pomemben korak k boljši in lepši prihodnosti naših uporabnikov, tu še posebno velja poudariti, da naše društvo s statusom delovanja v javnem interesu pomaga vsem uporabnikom ne glede na to, ali so člani ali ne. Pomemben delež k naši prepoznavnosti pa so zagotovo dodali objavljeni članki v časopisih Gorenjski glas, Kranjčanka ter na številnih spletnih oziroma straneh facebook in še marsikje se je pisalo o našem društvu.

Naše delovanje se vedno bolj širi zunaj društvenih prostorov na lokalna področja, kar nam obenem prinaša vedno več dela z našimi obstoječimi in potencialnimi uporabniki, pa ne samo med uradnimi urami, ampak velikokrat tudi zunaj tega časa in pogosto se zalotimo pri razmišljanju o želji, da bi vso to našo angažiranost poleg izvajanja poslanstva opazili in znali ceniti oziroma oceniti tudi naši financerji.

Upajmo ...

PS:

V tokratni številki našega časopisa objavljamo kar nekaj člankov, povzetih iz drugih časopisov (Gorenjski Glas, Kranjčanka ...) izključno z namenom, da našim bralcem predstavimo tudi pogled na to, kako širša javnost zaznava našo invalidnost in njihov pogled na našo dejavnost. Seveda se vsem iskreno zahvaljujemo za razumevanje in pomoč. Ob tem nikakor ni zanemarljiv podatek, da vsako številko Gorenjskega glasa prebere več kot 50.000 bralk in bralcev vseh generacij.

Omenjene članke smo želeli predstaviti tudi v nacionalnem časopisu IST, žal pa na državni ravni za tak način naše promocije ni bilo posluha niti razumevanja.

Boris Horvat Tihi

Google prevod

Slovenian Croatian English French German Italian

Kontakt

Auris Kranj

Map-iconHuje 23/a

 
Clock  Uradne ure:
 
Pon: 15:00 - 19:00
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 777 036  
telephone-fax-icon  Tel/Fax  
(04) 235 14 70  
Phone-icon1  Telefon:
 
059 044 600  

Podružnica Jesenice

Ul. Staneta Bokala 4

 
Clock  Uradne ure:  
Tor: 09:00 - 13:00  
telephone-fax-icon  Tel/Fax:  
(04) 583 41 27  
Podružnica Tržič  
 Map-iconTrg svobode 10  
Clock  Uradne ure:  
Sre: 09:00 - 12:00
  14:00 - 16:00
Pet: 09:00 - 12:00
mobile-phone-cast-icon  Mobitel:  
041/ 908 550  

Podružnica Škofja loka

Map-iconKapucinski trg 4
Clock  Uradne ure:
Tor: 09:00 11:00
Sre: 14:00 16:00
Čet: 09:00 11:00
mobile-phone-cast-icon   Mobitel:  
041/ 777 036  

Prijavno oknoKoledar dogodkov

November 2018
N P T S Č P S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Anketa

Kakšna je spletna stran?
 
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow
 • An Image Slideshow